fbpx

Prapremiera spektaklu tanecznego „Jadwiga – klejnot Wawelu”

Powoli opadają emocje związane z pierwszym publicznym wystawieniem spektaklu pt. „Jadwiga – klejnot Wawelu”, które miało miejsce 12 grudnia 2020 roku w sali teatralnej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Dzieło to rozwijało się w naszych sercach i na deskach sali tanecznej przez ponad rok. Wyłączając okres zawieszenia prób ze względu na pandemię, przez 9 miesięcy przygotowywaliśmy się fizycznie do tego spektaklu. Setki godzin treningów i warsztatów, szycia strojów, tworzenia rekwizytów, przygotowań logistycznych. I wiele, wiele godzin modlitwy – za twórców i pomysłodawców, za nas – tancerzy i aktorów, za pomocników, a szczególnie zaś za tych, którzy „Jadwigę” mieli zobaczyć i poznać w ten nietypowy sposób jej historię.

Św. Królowa Jadwiga Andegaweńska jest postacią niezwykłą. Jako król Polski krzyż Chrystusa uczyniła swoim mieczem, a płaszcz Maryi swoją tarczą. Była mądra i odważna. Przede wszystkim jednak wyróżniało ją serce pełne miłości do Jezusa i swoich poddanych. Wielkość tej miłości wyrażała się między innymi w różnych dziełach, fundacjach, propagowaniu nauki i sztuki, dbałości o rozwój kultury i edukacji, a także pięknie kościołów, krzewieniu wiary i wielkim szacunku do chrześcijańskiej tradycji.

Wierzymy, że choć prapremiera z uwagi na stan epidemiologiczny odbyła się online, to sam przekaz nie stracił na wartości i widzowie mogli doświadczyć osobistych przeżyć. Czekamy cierpliwie na czas, kiedy tańcząc „Jadwigę” na żywo, będziemy mogli spojrzeć na publiczność, a po spektaklu porozmawiać o wrażeniach.

Szczególne podziękowania kierujemy do Agaty Stodolskiej, która ten spektakl wyreżyserowała i poświęciła mu całe swoje serce, a także do Fundacji im. Świętej Królowej Jadwigi, która poprosiła nas o stworzenie tego dzieła i od samego początku mocno nas wspierała.

 

 

Kamila Gawlińska