fbpx

Spektakl taneczny „JADWIGA” – premiera na żywo

Zbliża się długo oczekiwana data premiery na żywo spektaklu tanecznego „Jadwiga”. Odbędzie się ona 24.04.2022 r. o godz. 19:30 w sali teatralnej przy Parafii św. Jadwigi Królowej w Krakowie (ul. Łokietka 60).
Spektakl ukazuje postać św. Królowej Jadwigi Andegaweńskiej jako kobiety ukochanej przez Polskę, która całe swe życie poświęciła władzy, która jest służbą. Poszczególne sceny przedstawione za pomocą tańca (współczesnego, klasycznego, dworskiego), epickiej muzyki oraz gry świateł, przy udziale około 20 tancerzy i aktorów, przeprowadzają widza poprzez historię życia królowej, od dzieciństwa aż po jej śmierć.
Oprócz faktów historycznych tancerze prezentują zasługi Jadwigi dla rozwoju nauki i kultury, a także jej przeżycia wewnętrzne, duchowość oraz głęboką wrażliwość mającą odzwierciedlenie w licznych dziełach miłosierdzia.
Przedstawienie pozwala poznać Jadwigę jako kobietę silną dzięki wierze, świadomą swej tożsamości i zdolną do poświęcenia, a przy tym bardzo oddaną w wyjątkowej relacji, jaka ją łączyła z królem Władysławem Jagiełło.
Dynamiczne, barwne, momentami zaskakujące, łączy motywy kulturowe i religijne, charakterystyczne dla epoki średniowiecza, ale i nawiązujące do wciąż żywego dziedzictwa Jadwigi…
Sztuka mieniąca się barwami, wprowadzająca widzów w żywe uczestnictwo w bitwach, radosnych zabawach, a także dramatycznych momentach życia Jadwigi, z pewnością jest wyjątkowym widowiskiem, ale także dziełem niosącym jakże aktualne we współczesnym świecie przesłanie pokoju… Królowa Jadwiga była bowiem tą, która jednoczyła narody, godziła zwaśnionych braci, wprowadzała pokój orężem wiary i mądrości…
Prapremiera spektaklu odbyła się z inicjatywy Fundacji im. Królowej Jadwigi 12 grudnia 2020 r. w ramach transmisji online (ze względu na obostrzenia związane z pandemią). Występ został profesjonalnie nagrany, a transmisję oglądało ponad 1000 osób.
Następnie, w kwietniu 2021 r., był transmitowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód” w Krakowie, uzyskując największą liczbę wyświetleń spośród zaproszonych teatrów oraz otrzymując nagrodę za najlepszą choreografię.
Tym razem publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl po raz pierwszy na żywo!
Gorąco zapraszamy!
Bilety można nabyć na portalu evenea pod linkiem:  https://app.evenea.pl/event/jadwiga
Koszt biletu: 30 zł